QUADRIO, Praha

Realizace osvětlení obchodních prostor Quadrio v Praze

Proslulé nákupní středisko pyšnící se jedním z nejikoničtějších míst moderní Prahy, otočnou kovovou hlavou Franze Kafky.  

Komplex QUADRIO byl postaven v letech 2012–2014 podle návrhu Jakub Cigler Architekti. Jeho název vychází z hříčky cizích slov odkazujících na základní tvar budovy, půdorys pater ve tvaru čtyřlístku a také na čtyři funkce propojující současně obchod, práci, bydlení a volný čas. 

Ideou návrhu bylo zacelit jizvu v centru města způsobenou demolicí historického bloku domů (U Černého koně, U Bílého lva, U Bílé boty), které dnes připomínají umělecké plastiky Maxima Velčovského ve vestibulu vstupní recepce. 

Více než šedesát obchodů, restaurací a nejrůznějších služeb od pátku nabízí multifunkční obchodní centrum Quadrio v centru Prahy. Obchodně-administrativní část je tvořena čtveřicí osmipodlažních budov, které jsou sjednoceny pátou budovou ve středu bloku. Tento motiv vytváří v přízemí veřejnou městskou pasáž. Směrem k tramvajové zastávce je orientováno hluboké podloubí, do kterého ústí nový výstup ze stanice metra. Kolem vnitřního atria se ve čtyřech podlažích nacházejí obchodní plochy. Ostatní patra vyplňují kanceláře a na střeše se rozkládá rozlehlá terasa, která slouží nájemcům a není veřejnosti běžně přístupná. Šestou budovu představuje jednoduchá kubická hmota bytového domu. Objekt svou severní fasádou uzavírá nové náměstí – piazza QUADRIO –, jehož dominantou je socha hlavy Franze Kafky od Davida Černého.  

Nejmodernější technologie spolu s tvarem budovy a efektivitou prostorového uspořádání výrazně ovlivňují provozní náklady budovy. Projekt obdržel i certifikát pro zelené budovy LEED.  

Quadrio, Spálená, Nové Město, Česko