Radnice Prostějov

Ovětlení radnice města Prostějov

osvětlení radnice Prostějov

Prostějovská radnice oslavila v roce 2014 100. výročí. Jako dárek dostala rekonstruované interiéry. Nezapomnělo se ani na osvětlení radnice.

Prostějovská radnice z počátku 20. století patří mezi nejkrásnější secesní radnice v celé republice. V jedné internetové anketě byla prostějovská radnice dokonce zvolena jako nejkrásnější v Česku. Město Prostějov začalo s rekonstrukcí osvětlení radnice v roce 2012. První byly na řadě interiéry, obřadní síň, první patro a elektroinstalace. Součástí byla i rekonstrukce osvětlení. Společnost Lumidée byla pověřena osvětlením vstupních chodeb a radniční věže. Jedná se o prostory, kterými denně procházejí stovky lidí. Jedná se tedy o velice prestižní prostory, do kterých je nutno použít prestižní osvětlení. Lumidée zvolilo špičku designového osvětlení, svítidla italské progresivní značky Viabizzuno.

Společnost Viabizzuno je jedna z předních designových italských značek, které udávají směr designu v oblasti osvětlení. Díky filosofii, jak zcela nově pojmout světlo a vytvořit z něj významný prostorový prvek architektury, obsadila přední příčky ve světě designu. Svítidla se vyznačují propracovaností a čistotou tvarů, důraz je kladen především na světlo samotné.

Při osvětlení vstupních prostorů byla využita reflektorová svítidla viabizzuno viabizzuno tessera. Stejná svítidla se v minulosti osvědčila již při osvětlení olomoucké katedrály sv. Václava, kde slouží pro nasvětlení nástěnné výzdoby. V Prostějově doplňují původní závěsné historické osvětlení a z boků nasvětlují klenuté stropy. Další část osvětlení radnice tvořila radniční věž. Zde byl použit reflektorový systémo viabizzuno mosaico. Nejprve v provedené na třífázové liště v místnosti před vchodem do věže a ve věžních mezipatrech. Druhá, snad ještě poutavější instalace je na dlouhých svislých lištách na železném schodišti v dolní části věže. Černá barva svítidel vytváří na pozorovatele velice působivý dojem. Účinek vyvolaný reflektory mosaico jsou doplňují černá přisazená svítidla viabizzuno 120-150 p.s.V nejvyšším patře budovy jsou pak umístěna unikátní svítidla s nepřímým vyzařováním viabizzuno quasi. Unikátní tato svítidla jsou v možnosti nastavení vnitřního reflektoru a s tím spojené upravy úhlu vyzařování. Účelem použití těchto svítidel je nejen  osvětlení samotného vnitřního prostoru. Uvedená místnost je viditelná ze všech stran města jako maják uprostřed tmavé noci.Pro nouzové osvětlení byla použita estetická svítidla viabizzuno transparenze, která se výrazně designově odlišují od tradičních nouzových svítidel s utíkajícím panáčkem.Pro osvětlení radničních hodin byly využity reflektory Shot španělské společnosti Lamp, které byly použity pro svůj výkon a široký úhel vyzařování.

Nová radnice, náměstí Tomáše Garrigue Masaryka, Prostějov, Česko
osvětlení radnice Prostějovosvětlení radnice Prostějovosvětlení radnice Prostějovosvětlení radnice Prostějovosvětlení radnice Prostějovosvětlení radnice Prostějovosvětlení radnice Prostějovosvětlení radnice Prostějovosvětlení radnice Prostějovosvětlení radnice Prostějov