Osvětlení náměstí, Litovel

Osvětlení náměstí v Litovli, pouliční osvětlení Viabizzuno

Rekonstrukce osvětlení náměstí proběhla v Litovli v roce 2014 jako součást celkové rekonstrukce náměstí.

Osvětlení náměstí v Litovli bylo jako v prvním městě v ČR provedeno pomocí víceúčelového osvětlovacího systému lucus italské společnosti Viabizzuno. Osvětlovací systém je tvořen pomocí subtilně působících sloupů z trubkové konstrukce. Kromě volitelného ústředního světelného tělesa je na ně možné připevnit další účelová svítidla. Uvedené technické řešení umožnilo významně snížit počet sloupů v porovnání s obvyklým množstvím potřebným pro osvětlení náměstí. Po obvodu náměstí byly použity nižší sloupy, které přímo nenarušují světelnou pohodu vyšších pater domů. Pro celkové osvětlení náměstí byly naopak v jeho centrální části instalovány téměř osmimetrové osvětlovací sloupy.

Pouliční osvětlení

Osvětlení přilehlých ulic tvořilo součást širší rekonstrukce osvětlení náměstí. Zde je systém lucus v Litovli osazen výbojkovým svítidlem laterna massima parete, které svým tvarem vzdává hold první Edisonově žárovce. Víceúčelové vlastnosti systému lucus byly využity pro instalaci nasvětlovacích reflektorů z řady bilbo osazenými metal halogenidovými výbojkami. Jako doplnění celkového osvětlení a pro nasvícení významných dominant náměstí – renesanční radniční věže a barokního morového sloupu z 18. století – byly použity nasvětlovací reflektory viabizzuno bilbo.

Dnes v době LED svítidel se může zdát zarážející použití konvenčních výbojkových zdrojů. Příčinou je skutečnost, že projekt rekonstrukce osvětlení náměstí v Litovli byl dlouho odkládán. Při následné realizaci však nebylo možno měnit jeho parametry z důvodu jeho spolufinancování z evropských fondů. Společnost Viabizzunov dnes samozřejmě všechna svítidla použitá v Litovli nabízí i v LED provedení.

Díky celkové rekonstrukci získalo litovelské náměstí nebývalou atmosféru, která je podtržena osvětlením, přes den jen málo nápadným, avšak s příchodem šera dokonale doplňujícím celkový estetickému dojem z rekonstruovaného prostoru.

Náměstí Přemysla Otakara, Litovel, Česko