Katedrála sv. Václava, Olomouc

Osvětlení katedrály sv. Václava v Olomouci

Rekonstrukce osvětlení v historické stavbě vždy klade na její realizátory zvýšené nároky. Kromě extrémně obtížného úkolu, kterým je sladění členitých historických architektonických prvků s požadavky na moderní osvětlení je nutné také docílit požadovanou kontemplativní náladu stavby. Katedrála svatého Václava v Olomouci patří mezi nejvýznamnější, nejenom náboženské symboly Moravy. Projekt osvětlení katedrály sv. Václava proto kladl na projektanta i dodavatele svítidel zvýšené požadavky.

Olomoucká katedrála svatého Václava patří mezi nejvýznamnější sakrální budovy v České republice. Katedrála byla postavena na místě původní románské baziliky v první polovině 12. století. Její současný vzhled ovlivnily požáry ve 13. a 19. století, po kterých musela být obnovena. Každá rekonstrukce se nesmazatelně zapsala do vzhledu katedrály. Její tvář dnes tvoří novogotický kabát z 19. století doplněný staršími románskými a gotickými prvky. Olomoucká katedrála se může pochlubit druhou nejvyšší věží v ČR nebo největším zvonem na Moravě.

Projekt obnovy osvětlení katedrály svatého Václava zahrnoval celý interiér včetně krypty a čtyř kaplí. Pracovat se muselo s netypickými prostory (výška gotické sakristie je 23 m, chrámová loď 16,5 m), to vše s množstvím nástěnných maleb a vystavených svatých ostatků. Architektonické členění hlavní chrámové lodi přitom neumožňovalo nasvětlování skrytými svítidly.

Úkolu rekonstrukce osvětlení katedrály svatého Václava se ujal Ing. arch. Gerhard ve spolupráci se společností Lumidée. Architekt Gerhard zpracoval s přihlédnutím k požadavkům olomouckého arcibiskupa návrh osvětlení z architektonického hlediska. Spojení architektonického návrhu a technických parametrů na osvětlení včetně dodávky svítidel zajistila společnost Lumidée.

Celý projekt osvětlení katedrály v Olomouci byl zpracován pomocí elegantních avšak tvarově velmi jednoduchých svítidel, která se vzájemně doplňují, čímž vytvářejí na každém místě chrámu požadovanou světelnou atmosféru. Pro osvětlení hlavní lodě, lavic a oltáře byla zvolena černá válcová svítidla Viabizzuno cilindro s nastavitelným reflektorem. Pro osvětlení zdí a další celého prostoru chrámu byla použita nástěnná svítidla Viabizzuno mosaico osazená 6 směrovatelnými reflektory. Podle konkrétní potřeby interiéru oba typy svítidel kombinovala přímý a nepřímý směr vyzařování a speciální difuzory, které vytvářejí požadovanou teplotu světla. Pro další osvětlení kaplí, hlavní chrámové lodi nebo oltáře, kde nebylo možno využít ani nástěnné ani závěsné osvětlení, se použila vysoká, štíhlá, samostatně stojící svítidla Viabizzuno nettuno připomínající starodávnou světelnou pochodeň.

Odlišné požadavky bylo nutno splnit při osvětlení krypty, jejíž jednotlivé části slouží pro různé účely. Prostor s muzeem a výstavou k dějinám katedrály byl osvětlen pomocí nepřímého osvětlení skrytého na římse krypty. Tento způsob osvětlení je ideální pro prostory, ve kterých se často mění jejich uspořádání. Jiné požadavky má sarkofág, který byl naopak osvětlen velice tlumeným LED hliníkovým profilem Viabizzuno c2 s vyšší ochranou proti vlhkosti doplněným nasvětlovacím lištovým systémem obiettivo. Centrální část krypty určená pro vzdělávací programy, pobožnosti nebo hudební koncerty byla osvětlena pomocí samostatně stojících svítidel Viabizzuno notte, která nepřímým osvětlením poskytují dokonalý světelný komfort v celé klenuté místnosti.

Osvětlování sakrálních staveb je samo o sobě velkou výzvou pro každého světelného odborníka. Jedná se o velice specifické prostředí s velkými nároky na estetický vzhled a technické vlastnosti svítidla. Proti tomu jde téměř vždy výrazně omezený rozpočet, který vyžaduje kompromisy v stanovených požadavcích. Díky náboženskému, kulturnímu a urbanistickému významu olomouckého chrámu svatého Václava naštěstí nebylo nutno kompromisy dělat. Výsledek tomu proto zcela odpovídá. Rekonstrukce osvětlení v chrámu svatého Václava se stalo důležitou referencí pro architekta, projektanta i pro zahraničního výrobce svítidel.

Katedrála sv. Václava Olomouc, Václavské náměstí, Olomouc, Česko