Kostel Blahoslavené Marie Restituty, Brno – Lesná

Nejnovější brněnský kostel byl postavený díky finančním darům věřících na brněnském sídlišti Lesná.  

Jedná se o betonovou stavbu kruhového půdorysu podle návrhu architekta Marka Štěpána s vedle stojící věží, na které je umístěna zvonkohra. Ta sestává ze 16 zvonů, které požehnal v prosinci 2019 brněnský biskup Vojtěch Cikrle. Výstavba kostela započala v roce 2017 vedle původního duchovního centra, přičemž základní kámen ke kostelu požehnal papež Benedikt XVI. při své návštěvě Brna již roku 2009.  

Nový římskokatolický kostel je zasvěcený brněnské rodačce blahoslavené Marii Restitutě a kromě zvonů najdete na věži také řecký nápis FOS – ZOE (v překladu SVĚTLO – ŽIVOT). Věž je s kostelem spojena lávkou a je zpřístupněna jako rozhledna, neboť její horní plošina poskytuje daleký výhled. Fasádu kostela zdobí symboly, které jsou dílem výtvarníka Petra Kvíčaly. Ty vyjadřují jak stvoření (např. voda, oheň), tak i přírodu (např. květina, hrozen vína, ještěrka) a lidskou činnost (např. srdce, křičící dítě, divadelní maska, koloběžka, půllitr piva). Horní část kostela je prosvícena barevnými skly, která uvnitř na mírně vypouklém stropě vytvářejí působivý efekt. Zvlášť kouzelně působí večerní nasvícení kostela. 

Římskokatolická farnost Brno-Lesná, Duchovní centrum P. Martina Středy a bl. Marie Restituty, Nezvalova 895/13, 638 00 Brno-sever-Lesná, Česko